Domowe Czekoladki

By 24 stycznia, 2016Słodkości dla wegetarian

Vege Czeko

Ponieważ moje dzieci uwielbiają czekoladę postanowiłam robić dla nich sama czekoladki. Jest to bardzo wdzięczne i przyjemne zajęcie. Najwspanialsze jest jednak to, że podczas robienia czekoladek moje małe Potwory zamieniają się w kulinarnych Pomocników, którzy z entuzjazmem lepią śliczne czekoladowe kuleczki i układają z nich najróżniejsze kształty. Za składniki służą mi przede wszystkim wszelkiego rodzaju bakalie, miód (ew. melasa buraczana lub syrop z agawy), kakao, kawa, mleko kokosowe. Można tutaj poeksperymentować z poszczególnymi składnikami co do ich ilości i doboru. Ważne jedynie, żeby masa, z której będziemy robić nasze vege smakołyki dała się łatwo formować w kuleczki.

Mam dwie sprawdzone wersje na czekoladki wegańskie. Pierwsza przeznaczona jest dla dzieci. Druga powinna przypaść do gustu dorosłym.

Namoczyłam w wodzie na kilka godzin ½ szklanki blanszowanych migdałów, ½ szklanki orzechów , nerkowaca.

Odcedziłam orzechy i migdały na sitku przelewając je dobrze wodą. Następnie zmiksowałam migdały i orzechy; dodałam 5 łyżek miodu oraz około pół szklanki uprzednio namoczonych przez około godzinę w gorącej wodzie suszonych daktyli.
A na końcu przygotowałam polewę czekoladową z 2 czubatych łyżek oleju kokosowego nieratyfikowanego i 1 czubatej łyżki kakao, dodałam ją do masy i jeszcze raz wszystko zmiksowałam w blenderze

Jeżeli masa jest za gęsta to należy dodać nieco mleka roślinnego.

Odstawiłam masę bakaliową do lodówki na około 2 godziny i uformowałam z nich wspólnie z dziećmi czekoladowe kuleczki, które obtoczyliśmy wiórkami kokosowymi i czekoladowymi.
Czekoladki przechowujemy w lodówce.

Druga wersja Vege Czeko zadowoli dorosłych.IMG_0306

Zamoczyłam w wodzie na kilka godzin 1 szklankę orzechów laskowych i odedziłam je na sicie. Zmiksowałam w blenderze.
Następnie dodałam namoczone w kawie daktyle i figi (po pół szklanki) oraz 3 łyżki miodu oraz 3-4 łyżki oleji kokosowego nieratyfikowanego, a na koniec dolejcie 2 łyżki Nalewki z aronii. Możecie dodać innego alkoholu typu rum lub likier.
Jeśli masa jest za gęsta dodajcie trochę kawy, w której moczyliście daktyle i figi.

Po schłodzeniu masy w lodówce formuujemy kuleczki i obtaczamy je wiórkami kokosowymi.
Przechowujcie czekoladki w lodówce.