Pierogi bezglutenowe

Ciasto na pierogi bezglutenowe
Trochę to trwało zanim udało mi się stworzyć takie ciasto na pierogi bezglutenowe, które się klei jak należy i smakuje jak trzeba. Długo używałam mąki kukurydzianej i ziemniaczanej do wyrobienia ciasta, ale ostatnio odkryłam w sklepach z żywnością orientalną mąkę grochową (osobiście kupuję ją w sklepie Little India) i polecam ją do wytrawnych wyrobów mącznych bezglutenowych.

 

Potrzebujesz:
1 i ½ szklanki tapioki
1 szklanka mąki grochowej (ew.½ szklanki mąki kukurydzianej i ½ mąki ziemniaczanej)
½ mąki gryczanej lub ryżowej
4 kopiaste łyżki lnu mielonego
2 łyżki agar agar
około 8 łyżek oliwy
3 łyżki babki płesznik lub siemienia lnianego

3 jajka
1 łyżeczka soli
około 300 ml gorącej wody (ja leje prosto z czajnika na “oko”wąskim strumieniem) plus około 50 – 100 ml do zalania babki płesznik i siemienia lnianego

trochę mąki grochowej (ew. mąki z cieciorki) do rozwałkowania ciasta i ulepienia pierogów

 Zalewam babkę płesznik w kubku z gorącą wodą i odstawiam na kilka minut. Następnie mieszam mąki, a potem do mąki dodaję len, agar agar, oliwę, jajka i sól oraz babkę płesznik. Wszystko zalewam gorącą wodą i wyrabiam ciasto. Wyrobione ciasto obtaczam oliwą i odstawiam na około 10 minut. Ciasto musi się dobrze kleić, jeżeli jest za rzadkie dodaj trochę więcej mąki grochowej i tapiokę.

Wyrabiając ciasto musicie cały czas skrapiać je oliwą i namaczać wodą, gdyż wysycha. Gdy oderwiecie kawałek to od razu musicie natłuścić miejsce, gdzie je oderwaliście. Tak samo postępujcie z ciastem już rozwałkowanym. Ugotujcie je we wrzącej wodzie około 3-4 minut.

Przechowujcie pierogi w lodówce szczelnie owinięte folią spożywczą, najlepiej owijając je zapakujcie każdy oddzielnie. Folię również możecie nieco nasączyć oliwą.

Najlepiej smakują podsmażone z cebulką.

Farsz nie tylko wigilijny:)

2 kg kapusty kiszonej
2 cebule
2- 3 łyżki oleju rzepakowego
sól, pieprz, curry, kurkuma,majeranek, kminek

Proponuję według gustu dodać dla urozmaicenia wigilijnego menu albo 1 szklankę ugotowanej kaszy gryczanej, albo 1 skrojoną małą kapustę pekińską wraz z jarmużem i suszonymi grzybami (grzyby gotuję w parowniku i miksuję w blenderze).

Odsączam kapustę z nadmiaru soku. Kwaśny sok z kasusty pijemy przed obiadem. Jest naprawdę bardzo zdrowy! Samą zaś kapustę kroję na mniejsze kawałki.
W garnku podsmarzyłam pokrojoną cebulkę na rozgrzanym oleju. Następne dodaję odsączoną i pokrojoną kapustę. Całość podsmarzam na małym ogniu pod przykryciem, mieszając od czasu do czasu. Po około 30 minutach dodaję przyprawy i resztę składników. Duszę pod przykryciem na małym ogniu conajmniej   2 godziny od czasu do czasu mieszając.

Farsz (nie tylko:) wigilijny na słodko

300 g śliwek susznych
300 g daktyli
100 g suszonych fig
szczypta cynamon

Namoczyłam suszone śliwki, daktyle i figi w gorącej wodzie. Po około 15 minutach wylałam wodę a całość zblendowałam dodając cynamon.

Podałam pierogi „na słodko” polane czekoladą.
Do przyrządzenia polewy użyłam łyżki oleju kokosowego, 2 czubatych łyżek kakao, odrobiny mleka roślinnego oraz 1-2 łyżek miodu.
W garnku umieściłam olej, kakao i mleko. Gotowałam na małym ogniu doprowadzając jedynie do połączenia się składników. Po ostudzeniu dodałam miód.