Les Saintes czyli jak w raju

By 17 kwietnia, 2016Podróże

Nie ukrywam, że zaciszne miejsca z dala od masowego ruchu turystycznego kręcą mnie najbardziej, a już malutkie wyspy otoczone pięknymi rafami, gdzie mogę nurkować to istny raj dla mnie.

Takie są właśnie cudne Les Saintes. Kropki na mapie, po lewej na dole od Gwadelupy to dwie wysepki – Terre de Bas i Terre de Haut.DSCF1102

My wybraliśmy Terre de Haut bo są tam dwa centra nurkowe, Pisquettes (z którymi nurkowaliśmy i możemy ich polecić) oraz mniejsze Dive Bouteille.  Pisquettes znajdziecie tuż za szkołą podstawową (Ecole Primaire), na wysokości Maison Beateau (domu statku). Natomist Dive Bouteille znajduje się za portem idąc w stronę plaży Pain de Sucre, przed Tête Rouge La Batterie.

Polecam nurkowanie na Les Saintes. Jadąc tam, rozpieszczona rafami Egiptu, nie oczekiwałam za wiele i naprawdę cudownie się zachwyciłam. Krajobrazy są inne niż w Egipcie, ale przejrzystość wody porównywalna, a może i lepsza. Korale cudowne, langusty, żółwie, ogromne muszle. Po prostu pięknie.

Co istotne dla początkujących nurków oraz „młodzieży” nurkującej z rodzicami poza jednym głębszym miejscem Sec Paté (do 40 m), reszta nurkowań jest na około 12 – 15 metrów.

DSCF1475Jest to wyspa odpoczynkowa, spokojna, cicha. Zachwyca florą i fauną (iguany, kolibry, kraby na uliczkach!).

Cudowny targ rybny i warzywny. Ceny takie jak na Gwadelupie. Cena za kilogram świeżej ryby 8 euro. Cena wody niegazowanej 1.5 l średnio 0.5 euro.

Jest tam też dobrze zaopatrzony Carrefour, w którym jest nawet kasza jaglana, mleko ryżowe czy komosa ryżowa.

Podobnie jak Gwadelupa jest to raj dla wszystkich kochających zdrowe, świeże jedzenie, przyrządzane sobie według własnego gustu i smaku.

PLAŻE polecamy Pain de Sucre z uwagi na śliczną rafę do snorklowania oraz Plage de Pompierés.

GDZIE MIESZKAĆ Polecam małe mieszkanko w żółtym domku u Corinne (email: corinne.bocage@orange.fr). Sama Corinne pracuje w biurze turystycznym na wyspie i może Wam pomóc w rezerwacji biletów na prom. Cena za 4 osobowy pobyt u Corinne na tydzień to koszt 630 euro.DSCF1515

JAK DOJECHAĆ Jest tam małe lotnisko, więc teoretycznie lokalnymi liniami można tam przylecieć z sąsiednich wysp. Promy na Les Saintes pływają z Point à Pitre i Trois Riviéres (z Gwadelupy). Linie promowe to bluejeans oraz CTM.