To jest super prosta i bardzo smaczna zupa, którą polecam jako pożywny posiłek dla wszystkich wegan, ludzi aktywnych, dzieci czy uczącej się młodzieży. Połączenie fasoli, jaglanki i batatów czyni z niej cenne źródło białka, krzemionki i wielu witamin. Co ciekawe badania prowadzone w Japonii dowiodły, że systematycznie jedzenie batatów zmniejsza ryzyko zachorowania na raka nerek. Podobnie badania wykazały pozytywny wpływ działania batatów w profilaktyce antyrakowej pęcherza i piersi. Anyż zaś dobrze jest, podobnie jak kminek, dodawać do dań strączkowych, gdyż eliminuje wzdęcia i ułatwia proces trawienia białka.
Składniki (na około 6 sporych porcji zupy):
- 1 szklanka brązowej drobnej fasoli
- 2 cebule
- 2 marchewki
- 1 batat
- 1 seler
- 1 por
- 3 łyżki kaszy jaglanej
- 1 łyżka trójkolorowej komosy ryżowej
- około 1 cm korzenia kurkumy
- 2 boczniaki lub 2 grzybki shitake
- 1 płaska łyżka soli
- 6 liści laurowych
- po 8 ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu
- 1 płaska łyżeczka anyżu
- 3 ząbki czosnku
- 600 ml soku pomidorowego
- pęczek kolendry
Namocz fasolę w wodzie na conajmniej 36 godzin, przy czym zmieniaj wodę 2 razy dziennie.
Opłucz conajmniej dwukrotnie kaszę jaglaną raz zimną, raz ciepłą wodą.
Obierz warzywa, dodaj fasolę, kaszę, komosę oraz przyprawy (oprócz soli). Zalej całość wodą i gotuj na wolnym ogniu około 2 godzin, aż fasola zmięknie.
Gdy wywar nieco ostygnie wyjmij batata, cebulę, seler, boczniaka i por. Zmiksuj warzywa wraz z sokiem pomidorowym, kurkumą i czosnkiem oraz kolendrą. Dodaj do zupy, całość zamieszaj.
Podawaj zupę skropioną olejem z ostropestu.
Smacznego 🙂
RADA: Umieść przyprawy w specjalnym sitku do przypraw lub w sitku do parzenia herbaty, aby uniknąć konieczności ich „wyławiania” z zupy 🙂