Znawcy kuchni azjatyckiej doceniają smak koreańskiej kimchi. Jest to kiszona na ostro pekińska kapusta. Zachęcam Was do kulinarnych inspiracji i dodania do niej innych warzyw, jak marchew, rzepa czy cebula. Osobiście bardzo lubię połączenie kiszonej kapusty pekińskiej z jarmużem i białą rzepą.

Czas fermentacji: od 3 dni do 3 tygodni (w zależności od tego czy wolicie mniej czy bardziej kiszone warzywa)

Składniki:

  • 1 pekińska kapusta
  • 6 łyżek soli kamiennej
  • opcjonalnie: jarmuż, rzepa, cebula
  • korzeń imbiru, świeża papryczka chilli (proponuję dodać około 1/2 cm korzenia imbiru i tyleż samo papryczki) lub sproszkowane chilli
  • opcjonalnie: jarmuż, biała rzepa, cebula, czosnek, 1 łyżka mąki ryżowej, sproszkowane chilli

Pokrój kapustę i warzywa w paski.

Połącz 6 łyżek soli z litrem wody i dobrze wymieszaj, aż do rozpuszczenia soli. Następnie zalej solanką warzywa i pozostaw w misce na co najmniej 12 godzin.

Następnie wyjmij i dobrze wyciśnij warzywa. Wymieszaj je z przyprawami i przełóż do słoika. Zakręć kiszonkę, ale pamiętaj aby ją otwierać codziennie na około pół godziny.

Możesz też połączyć mąkę ryżową z połową szklanki wody (wymieszaj dokładnie, aby nie było grudek). Zagotuj ją na małym ogniu stale mieszając aż do uzyskania kleistej masy. Następnie gdy masa ostygnie dodajcie do niej sproszkowane chilli w ilości według gustu. Połączcie masę z warzywami. Umieście warzywa w słoiku i kiście je pod przykryciem, od czasu do czasu otwierając na około pół godziny.

Warto próbować kiszonki w czasie fermentacji, aby uchwycić „idealny” dla Was moment i przerwać fermentację wstawiając je do lodówki.

Jedźcie na zdrowie 🙂